Det blir åpent hus på Hågår observatorium når sola delvis forsvinner bak månen. Med riktig utstyr kan du se fenomenet helt trygt – og samtidig få en smakebit av moderne stjernekikking.
Gjøvik og Toten Astronomiske Forening inviterer publikum til å oppleve solformørkelsen midt på lyse dagen – og viser frem både teleskoper og ny teknologi.
Foreningen har rigget seg klar med solfilter og spesialutstyr for å vise den delvise formørkelsen.
– Vi har utstyr som gjør det mulig å se sola trygt, og til og med følge med på storskjerm inne, sier Ola Smedstuen fra foreningen.
Du kan høre lyden fra innslaget litt lenger ned på siden.
Fra en mørk hobby til høyteknologisk samlingspunkt
Gjøvik og Toten Astronomiske Forening ble stiftet 28. april 1980 av fire ivrige stjernekikkere – og Ola Smedstuen var en av dem.
– Interessen bare vokser med årene. Vi begynte som en lokal gruppe på 70-tallet og har siden fått et fast tilholdssted ute på Hågår, forteller han.
Valget falt på Hågår fordi stedet har lite lysforurensning – helt avgjørende for stjernekikking. Grunneiere stilte velvillig tomt til rådighet, og med årene har foreningen bygd opp et avansert observatorium der, med både teleskoper og moderne teknologi.
Solformørkelse i trygge rammer
– Det er viktig å bruke riktig utstyr når du skal se på sola. Briller som ikke er godkjente, kan skade synet for alltid, advarer Smedstuen.
Derfor stiller foreningen med solfilter, spesialteleskoper og mulighet for trygg visning på skjerm inne i lokalet.
– Vi har også hydrogen-alfa-utstyr som gjør det mulig å se solas protuberanser – det er rett og slett spektakulært, sier han.
Observatoriet ligger i Hågårlia 34 cirka fire kilometer sør for Eina. Man må regne med å gå det siste stykket fra parkeringsplassen, men omgivelsene er naturskjønne og velegnet for en formiddagstur.